Election Results
2014 Primary Election

First results will include Absentee and Early Voting results.
Note: Provisional ballots, if any, will be canvassed Thursday after 5 p.m.

Turn Off 4 Minute Automatic Refresh
Live Results
REPORTING
PrecinctReported
1 Y
2 Y
3 Y
4 Y
5 Y
6 Y
7 Y
8 Y
9 Y
10 Y
11 Y
12 Y
13 Y
14 Y
15 Y
16 Y
17 Y
18 Y
19 Y
20 Y
21 Y
22 Y
23 Y
24 Y
25 Y
26 Y
27 Y
28 Y
29 Y
30 Y
31 Y
32 Y
33 Y
34 Y
35 Y
36 Y
37 Y
38 Y
39 Y
40 Y
41 Y
42 Y
43 Y
44 Y
45 Y
46 Y
47 Y
48 Y
49 Y
50 Y
51 Y
52 Y
53 Y
54 Y
55 Y
56 Y
57 Y
58 Y
59 Y
60 Y
61 Y
62 Y
63 Y
64 Y
65 Y
66 Y
67 Y
68 Y
69 Y
70 Y
71 Y
72 Y
73 Y
74 Y
75 Y
76 Y
77 Y
78 Y
79 Y
80 Y
Absentee Y
TouchscreenY


CONG DIST 5
Vote for: 1   Votes %
Thuy (Twee) Lowe REP 364 40.18
Glo Smith REP 542 59.82
    906 100.00%


CONG DIST 7
Vote for: 1   Votes %
John Mica REP 18,161 70.07
Don Oehlrich REP 1,536 5.93
Kelly Shirley REP 903 3.48
David Smith REP 5,320 20.52
    25,920 100.00%


GOV LT GOV (REP)
Vote for: 1   Votes %
Yinka Abosede Adeshi REP 489 1.89
Elizabeth Cuevas-Neu REP 2,964 11.43
Rick Scott REP 22,476 86.68
    25,929 100.00%


GOV LT GOV (DEM)
Vote for: 1   Votes %
Charlie Crist DEM 10,159 70.11
Nan H. Rich DEM 4,331 29.89
    14,490 100.00%


ATTY GENERAL
Vote for: 1   Votes %
George Sheldon DEM 6,881 52.86
Perry E. Thurston DEM 6,136 47.14
    13,017 100.00%


ST REP DIST 28
Vote for: 1   Votes %
Jason Brodeur REP 6,460 63.68
Kathryn Townsend REP 3,685 36.32
    10,145 100.00%


ST REP DIST 30
Vote for: 1   Votes %
Bob Cortes REP 3,405 58.61
Scott Sturgill REP 2,405 41.39
    5,810 100.00%


COUNTY COMM DIST 2
Vote for: 1   Votes %
John Horan REP 29,404 73.47
Jorge Martos REP 10,617 26.53
    40,021 100.00%


CIRCUIT JUDGE GRP 13
Vote for: 1   Votes %
Samuel Bookhardt III 7,905 19.89
George T. Paulk 18,707 47.07
Christina Sanchez 13,134 33.04
    39,746 100.00%


CIRCUIT JUDGE GRP 14
Vote for: 1   Votes %
Brooke Deratany Gold 17,133 43.19
Robin Lemonidis 22,539 56.81
    39,672 100.00%


CIRCUIT JUDGE GRP 19
Vote for: 1   Votes %
Donna M. Goerner 10,656 26.18
Mitch Krause 13,213 32.46
Susan Stacy 16,839 41.37
    40,708 100.00%


CIRCUIT JUDGE GRP 23
Vote for: 1   Votes %
Maurice Arcadier 6,109 15.62
Nancy Maloney 15,147 38.72
John Moser 17,862 45.66
    39,118 100.00%


COUNTY COURT JUDGE
Vote for: 1   Votes %
Jerri Lynn Collins 20,690 51.05
Alex Finch 10,391 25.64
Sandra Rivera 9,451 23.32
    40,532 100.00%


SCHOOL BOARD DIST 1
Vote for: 1   Votes %
Jeff Bauer 16,724 40.84
Frank D. Curcio 9,643 23.55
Rich Sloane 14,580 35.61
    40,947 100.00%


SCHOOL BOARD DIST 2
Vote for: 1   Votes %
Karen Almond 29,203 70.71
Gracia M. Miller 12,094 29.29
    41,297 100.00%


CASSELBERRY SEAT 3
Vote for: 1   Votes %
Lloyd D.Kinderknecht 1,196 44.53
Sandi Solomon 1,490 55.47
    2,686 100.00%


LONGWOOD QUESTION 1
Vote for: 1   Votes %
YES 1,060 67.47
NO 511 32.53
    1,571 100.00%


LONGWOOD QUESTION 2
Vote for: 1   Votes %
YES 1,118 70.45
NO 469 29.55
    1,587 100.00%


LONGWOOD QUESTION 3
Vote for: 1   Votes %
YES 1,268 81.07
NO 296 18.93
    1,564 100.00%